لیلا علی قلی زاده

هرگز نا امید نشوید

هرگز نا امید نشوید

چندسال پیش یک درختچه کوچک انار تزئینی خریدیم. این درختچه کوچک در بدو ورود به خانه‌مان شروع کرد به برگ ریزی و بعد از چند روز گل‌هایش هم ریخت. جز چند شاخه خشک چیزی از آن باقی نماند. همسرم می‌گفت: «انار یک گیاه مقاوم است و در شرایط بد محیطی هم دوام می‌آورد؛ اما معلوم نیست تو با آن گیاه چه کردی.»

باورهای اشتباه سدی در برابر رسیدن به اهداف

طبق یک اعتقاد و باور خرافی، او اعتقاد داشت که من دست سبز ندارم. منم تا همین چند سال پیش فکر می‌کردم که توانایی نگهداری از هیچ گلی را ندارم و گل‌هایم زود خراب می‌شوند؛ اما این‌بار باورم نسبت به خودم عوض شده بود. مسلماً من شرایط نگهداری از آن گیاه را به خوبی نمی‌دانستم. فروشنده گفته بود: «هر سه روز یک بار به گلت آب بده.»

اما  او  به میزان آب دهی اشاره‌ای نکرده بود. شاید مقدار آبی که به گل داده بودم کافی نبود یا شاید هم زیاد بود. تصمیم گرفتم به گل هر روز آب بدهم هرچند که ظاهراً گل خشک و مرده بود. هر روز به گلم آب دادم. دو هفته تمام بدون خستگی و نا امید شدن کارم را تکرار کردم. با وجود عدم مشاهده هیچ گونه نشانه‌ای از حیات بر کارم مداومت ورزیدم تا اینکه بالاخره علائم حیاتی پدیدار شد و درختچه از کما درآمد. چند سال تمام گیاه در شرایط نیمه زنده به حیات خود ادامه داد و من از تیمار کردن و آبیاری هر روزه به آن خسته نشدم. تا اینکه وجود پرنده‌ای در خانه باعث شد که همه گل‌ها را از پشت پنجره به فضای بیرون منتقل کنم. انتقال گل‌ها به فضای بیرون برایم زحمت بیشتری در پی داشت چرا که آفتاب شدید باعث می‌شد به جای آبیاری در زمان‌های مقرر، برخی از گل‌ها را تا روزی سه بار هم آبیاری کنم. این تغییر مکان برای برخی از گل‌ها شوک بزرگی بود و چندتایی از آن‌ها ممکن بود از دست بروند؛ اماهمان رویه‌ای که با درختچه انار داشتم را با آن‌ها در پیش گرفتم و بالاخره شاهد به بار نشستن و گل دادن آن‌ها بودم. درختچه انار هم بعد از سه سال بالاخره امسال گل داد و نشان داد که گیاه مقاومی است.

تکرار و تداوم، موجب تمایز می‌شود. 

واقعیت این است که تکرار و تداوم در انجام هر کار تمایز می‌آورد. اگر خواهان موفقیت هستید و می‌خواهید در حرفه و کسب و کارخودتان متمایز عمل کنید، نباید ارزش گام‌های کوچک را نادیده بگیرید. گام‌های کوچکی که دائم تکرار بشوند، اثری بزرگ در زندگیتان خواهند داشت.

در نقاشی و نویسندگی اگر به صورت تفننی عمل کنید و یک روز که حالتان خوب است زیاد بنویسید و طرح بکشید و روز دیگر همه چیز را رها کنید، مطمئناً اگر نابغه هم باشید، یک بازنده به تمام معنا هستید. اما فردی بی استعداد، با تکرار به نتایج بزرگی خواهد رسید.

داستان‌هایی که در کودکی بارها شنیدیم، حاوی همین مطلب بود. لاک پشتی که در مسابقه دو از خرگوش پیشی می‌گیرد، تنها به دلیل تکرار گام ‌های کوچک و نا امید نشدنش است؛ اما خرگوش که به استعداد خود می‌بالد و مغرور می‌شود، ارزش گام‌های کوچک لاک پشت را نادیده می‌گیرد و فکر می‌کند او پیروز میدان است و اشکالی ندارد کمی میانه راه استراحت کند. استراحت برای تجدید قوا خوب است؛ اما اگر به بهانه استراحت، تکرار را فراموش کنید، استعدادتان پشیزی نمی‌ارزد.

تکرار و ظهور خلاقیت

بسیاری از ایده‌های ناب با تکرار به وجود می‌آیند. تکرار و مداومت در یک کار، دریچه‌های نویی از خلاقیت را پیش روی شما باز می‌کند.

برای انجام کارها حداقل و حداکثر تعریف کنید.

در این بین باید حواستان باشد که گاهی اوقات به دلیل پایین بودن سطح انرژی و پیشامد کارهای فوری و غیرمهم که ناگزیر به انجام آن هستیم، ممکن است نتوانیم در کاری که انجام می‌دهیم مداومت داشته باشیم، برای اینکه از چرخه تکرار دور نمانید بایستی برای خود یک حداقل و حداکثر تعریف کنید. در شرایط مناسب خودتان را به مرز بالا برسانید و در شرایط بد، از حداقل کار کمتر انجام ندهید.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

4 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.