لیلا علی قلی زاده

همیشه برای خود هدفی تعیین کنید.(هفتاد و سومین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی)

همیشه برای خود هدفی تعیین کنید.

هدف‌های کوچک و قابل‌دستیابی داشته باشید.

داشتن هدف‌های کوچک، مشخص، شفاف، واضح و قابل رسیدن باعث می‌شود که در زندگی احساس پوچی نکنید. علاوه بر آن باعث می‌شود که فردی موفق باشید که برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند.

بهترین زمان برای تعیین هدف چه زمانی است؟

می‌توانید اول هر هفته یک هدف تعیین کنید یا اول هرماه یا حتی همین حالا که دارید این بخش از کتاب را می‌خوانید برای خودتان هدفی تعیین کنید. البته برای تعیین هدف، باید چند روزی فکر کنید و بعد یک هدف کلی را بیابید. اهداف دیگرتان باید همه در جهت نیل به این هدف کلی باشد؛ بنابراین ببینید از زندگی چه می‌خواهید. اهداف شما باید در راستای رسیدن به خواسته‌هایتان باشد.

همیشه قبل از خواب برای روز بعد خود یک هدف کوچک تعیین می‌کنم. البته هدف بزرگ‌تری دارم که بر پایه آن هدف‌های کوچک و قابل‌دستیابی‌ام را تعیین می‌کنم. داشتن هدف باعث می‌شود که صبح‌ها بدون هیچ‌گونه مقاومتی از رختخواب بیرون بیایم.

برنامه‌ای که اخیراً به آن رسیدم تعیین اهداف ماهانه، هفتگی و روزانه است. همیشه قبل از خواب به برنامه هفتگی نگاهی می‌اندازم و بخشی از آن را که هنوز محقق نشده برای روز بعد قرار می‌دهم.

هدف همان برنامه‌ریزی روزانه برای انجام امور است؟

تعیین هدف غیر از برنامه‌ریزی روزانه برای انجام کارهاست و در عین حال وجود آن برای برنامه ریزی ضروری است. برنامه‌ریزی روزانه باید در راستای رسیدن به اهدافتان باشد. مثلاً فرض کنید شما می‌خواهید یک سخنران موفق باشید. رسیدن به چنین هدفی مستلزم دستیابی به هدف‌های کوچک‌تری مثل مطالعه، یادگیری فن بین، بالا بردن اعتمادبه‌نفس و موارد دیگر است. برای تک‌تک این موارد باید هدف‌های کوچک تعیین کرد و بعد از رسیدن به یک هدف، هدف دیگری تعیین کرد.

توجه کنید که یادگیری فن بیان یا داشتن مطالعه هدف مشخصی نیست. شما باید آن را به جزئیات تفکیک کنید. به عنوان مثال، من برای هدف مطالعه، اسم کتاب و بخش‌هایی که باید خوانده شود را در برنامه هفتگی‌ام قرار می‌دهم و در پایان برای حصول نتیجه بهتر از این مطالعه، آن را خلاصه نویسی هم می‌کنم.

یکی از کارهایی که بی‌هوا طرح زده بودم و مدتی رهاش کرده بودم، دیروز با برنامه‌ای که از پیش تعیین کرده بودم، به اتمام رسید.

برداشتتون از این کار را کامنت کنید.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

2 پاسخ

  1. ممنون از پست مفید و کاربردی که نوشتی لیلا جان.
    درباره تابلو هر کس به دلیلی چشمش رو می‌بنده یکی برای تفکر، یکی از ترس و برخی به خاطر نادیده گرفتن دیگران. اثر زیبایی خلق کردی عزیزم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.