لیلا علی قلی زاده

مراقب قدرت کلمات باشید.(شصت و نهمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی)

مراقب قدرت کلمات باشید.

کلمات به‌اندازه‌ی سنگ و چوب حتی ببشتر از آن دو قدرت تخریب دارند و می‌توانند روح و روان را زخمی کنند. چه در مواجه با دیگران چه در مواجه با خودتان از کلماتی استفاده کنید که باعث خوشحالی، شادی، اثرات مثبت و سازنده شوند. از کلماتی که بار منفی دارند به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید. توجه کنید که کلمات منفی که دیگران به شما می‌گویند به اندازه کلمات منفی خودتان، قدرت تخریب ندارند. شاید شما متوجه نباشید اما کلمات قدرت و انرژی‌دارند که تأثیرشان را تمام طول عمرمان نشان می‌دهند. استادی داشتم که همیشه سعی می‌کرد از کلماتی با بار مثبت استفاده کند. همیشه موقع اتمام کلاس از جمله «پرانرژی باشید» به‌جای «خسته نباشید» استفاده می‌کرد. از ما هم می‌خواست که جملهٔ خسته نباشید را از دایره‌ی واژگانمان حذف کنیم. این جمله بار منفی زیادی دارد. با شنیدن آن اگر خسته هم نباشید، احساس خستگی می‌کنید. به‌تازگی با فردی آشنا شده‌ام که با کلمات مثبتش مرا در مسیر رسیدن به هدف‌هایم تشویق می‌کند. این آشنایی باعث شد که بیشتر مراقب کلماتی باشم که در برخورد با خودم یا اطرافیانم به کار می‌برم.

سال‌ها متوجه انرژی کلمات و جملات نبودم و همیشه وقتی جلوی آینه می‌رفتم با کلمات منفی از خودم پذیرایی می‌کردم.

بیایید کلمات منفی را از دایره واژگانمان حذف کنیم. برای این کار یک لیست از کلماتی که زیاد به کار می‌بریم را تهیه می‌کنیم. بعد فهرستمان را بررسی کرده و کلماتی که بار منفی دارند را حذف می‌کنیم و به‌جای آن از کلمات مثبت استفاده کنیم.

بیشتر ما در عصبانیت کلماتی را به کار می‌بریم که می‌دانیم بار منفی دارند. بسیاری از آن‌ها ناآگاهانه و به‌صورت ناخودآگاه به کار می‌روند. با تهیه لیست می‌توانیم به‌صورت آگاهانه کلمات بهتری را به کار ببریم و حتی بر خشم خودمان هم غلبه کنیم. بیشتر مواقع خشمی که داریم از کلماتی است که ناخواسته از دهانمان بیرون آمده و اوضاع را بدتر کرده است.

همیشه به یاد داشته باشید که شما بهترین دوست و بدترین دشمن خودتان هستید. اگر از کلمات مثبت استفاده کنید بهترین دوست خود می‌شوید در غیر این صورت بدترین دشمن خود هستید.

 

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.