لیلا علی قلی زاده

مهارت های ارتباطات جمعی را یاد بگیرید.(هشتمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی)

مهارت های ارتباطات جمعی را یاد بگیرید.

توانایی در برقراری ارتباط به‌گونه‌ای مؤثر، از باارزش‌ترین مهارت‌های زندگی است. امروزه ارتباطات به مهم‌ترین بخش زندگی انسان‌ها به‌ویژه در حوزه اجتماعی بدل شده است. در حقیقت این واژه به معنای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، به‌وسیله گفتار، نوشتار، رسانه‌های جمعی مانند تلویزیون، رادیو، مجلات، کتاب‌ها و نشریات و یا به طریق غیرشفاهی است. درجه توانایی هر فرد در برقراری ارتباط با دیگر افراد جامعه، تابعی از انتقال موفق اطلاعات و دریافت آن‌ها خواهد بود. ارتقای مهارت‌های ارتباطی می‌تواند به پیشرفت تمامی ابعاد زندگی شخصی کمک شایانی کند؛ از دنیای فردی گرفته تا زندگی شغلی حرفه‌ای و یا گردهمایی‌های اجتماعی. قابلیت‌های هر شخص در انتقال صحیح، واضح و کامل مفاهیم از اساسی‌ترین نیازهای زندگی اجتماعی برای بشر مدرن امروزی است که توجه به آن قطعاً لازم خواهد بود. برای تقویت سطح ارتباطات اجتماعی خود هیچ‌گاه دیر نیست و با اقدام به آن می‌توانید کیفیت زندگی‌تان را افزایش دهید؛ اما ارتباط فرایندی دوطرفه است و ارتقا آن نیازمند تلاش در هر دو مسیر ارسال و دریافت است.


توجه داشته باشید که عدم توجه به این مهارت باعث می‌شود که به‌خوبی نتوانیم با جامعه ارتباط برقرار کنیم و به‌ناچار منزوی شویم. علاوه بر آن فردگرایی افراد و اهمیت ندادن به اجتماع می‌تواند، منجر به انزواطلبی شود. نزدیک به دو سال هست که تمام جهان به ویروسی دچار شده است که به‌شدت مسری و کشنده است. خیلی از افراد برای در امان ماندن از شر این ویروس ارتباطات جمعی فیزیکی را به تا حدودی کنار گذاشته‌اند. این کنار گذاشتن ارتباطات می‌تواند شاید در یک برهه از زمان به نفعشان باشد اما در درازمدت باعث افسردگی و ناراحتی‌های زیادی می‌شود؛ اما حضور در اجتماع نیز آداب خاص خود را می‌طلبد. یک مهارت است که باید یاد گرفته شود. اگر در اجتماع حاضر بشوید اما رفتارهای شایسته بودن در اجتماع را از خود، نشان ندهید، جامعه طردتان می‌کند. طرد شدن و انزوای اجباری به‌مراتب از انزواطلبی خودخواسته خطرناک‌تر است.

برای یادگیری مهارت‌های ارتباط‌جمعی بایستی درزمینهٔ های زیر مهارت کسب کنید.

 • خوب گوش دادن

گوش سپردن و شنیدن باآنکه به‌ظاهر یکسان می‌آیند، معانی مشابهی ندارند. تلاش برای تبدیل‌شدن به شنونده‌ای خوب از نخستین گام‌هایی است که باید برای ارتقاء سطح ارتباطات اجتماعی خود بردارید. افرادی می‌توانند در این زمینه به مهارت دست یابند که علاوه بر شنیدن، به مفاهیم نهفته میان کلمات توجه کافی داشته باشند. برای دریافت سطح بیشتری از اطلاعات از جانب مخاطب خود، دو قانون دسته‌بندی و آشکارسازی را انجام دهید؛ به‌این‌ترتیب که صحبت‌های افراد را به نکات مهم و نکات غیرضروری دسته‌بندی و سپس هر نکته را به ترتیب اهمیت آن تجزیه‌وتحلیل کنید، این عمل به‌مرورزمان باعث می‌شود، شما تبدیل به شنونده‌ای تمام‌عیار شوید که قابلیت تفکیک تمامی موضوعات را دارید. به‌این‌ترتیب اولین گام در جهت ارتقا سطح ارتباط اجتماعی را برداشته‌اید.

 • توجه به عواطف مخاطب

همراهی با اطرافیان در غم‌ها و شادی‌های زندگی سبب می‌شود به‌عنوان فردی به‌اصطلاح اجتماعی شناخته شوید. برای این کار باید از احوال دیگران آگاه باشید. به تأثیراتی که هر جمله‌ی شما در طرف مقابل می‌گذارد دقت کرده و آن‌ها را خردمندانه انتخاب کنید. گاهی اوقات جمله‌ای بدون فکر به‌راحتی منجر به سوءبرداشت می‌شود که باکمی تأمل پیش از آغاز مکالمه می‌توان به‌سادگی از آن پیشگیری کرد. درنتیجه، استانداردهای رفتاری مردم را در نظر داشته باشید و برای ارتقاء کیفیت مهارت‌های اجتماعی خود، در آن چهارچوب عمل کنید.

توجه نکردن به عواطف مخاطب باعث می‌شود که فردی خودخواه به نظر برسید و خودخواه بودن چندان در جامعه موردپسند نیست.

 • افزایش وسعت دید

به چه میزان در ارتباطات اجتماعی خود موفق هستید؟ بسیاری از ضعف‌های معمول دراین‌باره، از قضاوت‌های بی‌مورد ناشی می‌شود. در ارتباطات خود تلاش کنید تا مسائل را از دیدگاه طرف مقابل ببینید. این امر سبب می‌شود تا از قضاوت‌های نابجا جلوگیری شود. در کنار درک دیدگاه اشخاص، نقطه نظرات خود را روشن و صادقانه بیان کنید تا از ابهام جلوگیری شود؛ اما این روشن‌سازی نباید به معنای تعدی از خطوط قرمز فرهنگ خود باشد؛ ملایم و محتاط پیش روید. در روابط اجتماعی مثبت باشید؛ اما مثبت بودن به چه معناست؟ باید به دیگران اجازه دهید تا ارزشمندی و جایگاه درست خود را در ارتباط با شما دریابند، البته انتقال این مفاهیم می‌تواند حتی به‌وسیله‌ی حرکات دست و صورت و یا به طریق غیرشفاهی صورت گیرد.

برای آن‌که بتوانید به‌گونه‌ای مؤثر ارتباط برقرار کنید، باید پیش از هر جمله‌ای که بر زبان می‌آورید به‌دقت تفکر کرده و تأثیرات آن را موردبررسی قرار دهید. به صحبت‌ها و همچنین شیوه بیان آن‌ها دقت ویژه‌ای به خرج دهید. هدف‌گذاری خود را بر اساس نحوه دریافت پیغام در مخاطب انجام دهید، به‌وسیله رعایت این اصول نه‌تنها در ارتباطات اجتماعی خود قوی می‌شوید بلکه ویژگی‌های مثبت فردی بسیاری را نیز به‌طور خودبه‌خود پرورش داده‌اید.

 • شوخ‌طبعی

خندیدن سبب آزادسازی اندورفین می‌شود که در از بین بردن استرس و عصبانیت بسیار مؤثر است. از شوخ‌طبعی واهمه نداشته باشید؛ اما اطمینان حاصل کنید که این رفتار متناسب با موقعیت باشد. از این عامل در از بین بردن سدها، نزدیک کردن افراد به یکدیگر و جلب دوستی دیگران استفاده کنید؛ اما درعین‌حال جوانب لازم را در نظر داشته باشید. نباید در شوخ‌طبعی زیاده‌روی کنید. زیاده‌روی در این مورد باعث می‌شود شما فردی بی‌ملاحظه و غیرقابل‌اعتماد به نظر برسید.

بااینکه خندیدن و شوخ طبیعی به نظر می‌رسد امری ذاتی باشد که همه آن را بلد باشند اما اینکه کجا بتوانیم از شوخ‌طبعی خود بهره بگیریم کاملاً امری اکتسابی است که می‌توانیم با کار کردن روی این مهارت در اجتماع فردی گرم و صمیمی شناخته شویم و راحت‌تر بتوانیم اعتماد دیگران را برای دوستی جلب کنیم. مسلماً هیچ‌کسی دوست ندارد با یک فرد جدی و عبوس دوست شود. برخی از افراد به دلیل ترس‌هایی که دارند و برای محافظت از حریم خصوصی به‌ویژه احترام شخصی‌شان به‌شدت جدی و محافظه‌کار هستند و تقریباً حس شوخ‌طبعی خود را ازدست‌داده‌اند. همین امر باعث می شود که دوستان کمی داشته باشند. دوستانی ضعیف و شکست‌خورده و انزواطلب که حضورشان مایه آرامششان نباشد.

 • عدالت

همواره اهداف اجتماعی خود را بر اساس ارزش‌های یکسان پایه‌گذاری کرده و از فرق گذاشتن میان افراد به‌طورجدی پرهیز کنید. رفتار متعادلی را پرورش دهید که در آن‌همه‌ی افراد یکسان به‌حساب می‌آیند، تفاوت قائل شدن میان اطرافیان سبب راضی نگه‌داشتن عده‌ای و پراکنده شدن عده‌ای دیگر می‌شود؛ درنتیجه از این موضوع مهم غافل نشوید. در حقیقت برخورد دیگران با شما در ارتباطات اجتماعی، بازخوردی از عملی است که از جانب شخص شما دریافت می‌شود، رعایت نکات ظریف در ارتباطات اجتماعی، رابطه‌ای پویا و قوی را تضمین خواهد کرد. افراد موفق سعی می‌کنند دایره ارتباطات خود را وسعت ببخشند.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

5 Responses

 1. در بند عدالت به یکسان دیدن همه افراد جامعه اشاره و این نوع دیدگاه را عادلانه معرفی کرده‌اید . این توصیه از جهت اعتقاد داشتن به ارزش هر فرد حتی افراد ضعیف جامعه ، توصیه‌ای درست است هر چند که نمی‌توان همه افراد جامعه را به یک نسبت دوست داشت و یا به همه به چشم فرد قابل اعتماد نگاه کرد .

  1. سپاس بابت بررسی تک تک ایده ها. این کار شما باعث میشه که مرتب روی ایده ها مروری داشته باشم و نظرات جدیدیم رو روی انها اعمال کنم. فکر می کنم تا پایان ایده صد و یکم مطالب تغییرات زیادی نسبت به روز اول داشته باشند.

 2. پیش‌تر در مورد بندهای این ایده عرض کرده بودم که برخی از آن‌ها به علت اهمیت‌شان قابلیت مطرح شدن به صورت یک ایده مستقل را دارند و بهتر است تفکیک شوند . مانند خوب گوش دادن و شوخ طبعی .‌

 3. در ابتدای پاراگراف دوم این عبارت را بکار برده‌اید : “به ناچار منزوی شویم” . در صورتی که بهتر بود بنویسید “ممکن است منزوی شویم” یا بنویسید : “به احتمال زیاد منزوی شویم” . چون در واقع تمام کسانی که با جامعه ارتباط برقرار نمی‌کنند ، همواره متزوی نیستند .

  1. اصلاح شد و در مورد شوخ طبعی و گوش دادن هم در فرصت های پیش رو آنها رو به صورت ایده ای مجزا تفکیک خواهم کرد. البته خواندن کتاب هایی مثل سبک ها و مهارت های ارتباطی و شوخ طبعی و هنر طنازی در سخن وری که به تازه گی صورت گرفته مرا به این فکر انداخته بود. بازهم سپاس از یادآوریتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.