لیلا علی قلی زاده

قبل از شروع هر کاری رختخوابتان را مرتب کنید.(بیست و دومین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی برای زندگی بهتر)

قبل از شروع هر کاری رختخوابتان را مرتب کنید.

رختخوابت را مرتب کن

چند وقت پیش کتابی می‌خواندم با عنوان تخت خوابت را مرتب کن از ژنرال ویلیام اچ. مک ریون که در آن گفته‌شده بود که اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، اول از رختخوابتان شروع کنید. کاری به‌ظاهر ساده و کم‌اهمیت که ما اغلب آن را نادیده می‌گیریم.

همین حالا که این مطلب را می خوانید، آیا رختخوابتان را مرتب کرده اید؟

 این اولین وظیفه در شروع هرروز است که اگر به‌درستی انجام شود در افزایش اعتمادبه‌نفس تأثیر فراوان دارد. اگر در ابتدای روز بخواهیم کارهای سخت و انجام نشدنی را به عهده بگیریم در صورت شکست، بقیه روزمان هم نابود می‌شود؛ اما با انجام یک کار ساده به‌ظاهر بی‌اهمیت، ما به خودمان افتخار می‌کنیم. مرتب کردن رختخواب که کاری روتین و همیشگی است باعث نظم و انضباطی می‌شود که در تمام ابعاد زندگی شخصی مهم و کاربردی است. بعضی وقت‌ها کارهای خیلی کوچکی وجود دارد که با انجامشان، نتایج روز خود را مشخص می‌کنیم. با انجام همین یک کار ساده، انگیزه شروع و ادامه یک روز خوب را در خودمان به وجود می‌آوریم.

برای مثال:

چند وقت پیش که در مسئله ساده‌ای مثل مجبور کردن فرزندم به انجام وظایفش درمانده بودم. به فکرم رسید که مثل فهرستی که برای خودم برای انجام برنامه‌های روزانه‌ام، تهیه‌کرده‌ام برای او هم فهرستی ترتیب بدهم. با توجه به اینکه سن او کم بود باید فهرستی تهیه می‌کردم که کارهای ساده بیشتری داشت. مثل مرتب کردن رختخواب، حمام کردن، مسواک زدن، خوردن کامل تمام وعده‌های غذایی، شیر خوردن و میوه خوردن، در بین این‌ها چندوظیفه سخت‌تر که از اهمیت بالایی برای من برخوردار بودند را هم جا دادم. با انجام کارهای ساده، اعتمادبه‌نفسش بالا رفته و به انجام کارهای سخت رغبت بیشتری نشان می‌داد. تا قبل از آن همیشه با زور و اجبار او را مجبور به انجام تمرین‌های موسیقی‌اش می‌کردم و مطالعه کتاب هم موضوعی بود که به‌هیچ‌وجه زیر بارش نمی‌رفت؛ اما حالا با فهرستی که از کارهای ساده، پرشده و روحیه او را تقویت می‌کند، او خودش را متعهد به انجام تمامی کارهای لیست می‌داند. قبل از نوشتن آن لیست، لیست دیگری تهیه‌کرده بودم که صرفاً شامل چند کار سخت بود که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانست زیر بار انجام موارد لیست برود. بعد از گذشت چند روز هیچ پاداشی نتوانست او را به انجام لیست متعهد کند.

کارکرد مغز انسان خیلی سخت نیست. کافی است روش‌های برخورد با مسائل را یاد بگیریم. با ساده‌سازی مسائل می‌توانیم ذهن را فریب دهیم که از توانایی‌های بالایی برخورداریم، آن‌وقت به‌راحتی می‌توانیم از پس مسائل سخت‌تر هم بربیاییم.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.