بیست و سومین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی

در ساعات اولیه صبح و قبل از خواب از تکنولوژی دوری کنید.

دوری از تکنولوژی بعد از بیدار شدن

ساعات اولیه صبح، ساعت های طلایی هستند. در این ساعت ها مغز بیشترین کارایی و بالاترین بهره وری را دارد. شما فکر می کنید افراد موفق در این ساعت ها چه می کنند؟ آیا آنها تلفن همراه هوشمندشان را در دست می گیرند و در حالی که در رختخواب هستند مدام پیام هایشان را بالا و پایین می کنند؟ یا اینکه در صفحات وب می چرخند؟ یا تلوزیون را روشن می کنند و خودشان را در معرض اخبار بد جهان قرار می دهند؟

آدم آهنی هایی که به موبایلشان چسبیده اند، آن ها در زندگیشان حضور ندارند.

رابین شارما

نه آنها هیچ یک از این کارها را انجام نمی دهند. انها  فقط و فقط سطح مهارت های ذهنی و بدنی خودشان را در این ساعت ها بالا می برند.

بیدار شدن قبل از روشن شدن هوا بسیار خوب است؛ زیرا این عادت به سلامتی، ثروت و درایت اشخاص می افزاید.

ارسطو

قبل ترها که تلوزیون را روشن می کردم، پر بود از برنامه های انرژی بخش و انگیزه بخشی که می توانستم با دیدن آن ها صبح خوبی را شروع کنم. اما مدتیست که تمام کانال های تلوزیونی در مسابقه دو مارتن اخبار بد نام نویسی کرده اند و مرتب بر یکدیگر پیشی می گیرند. صفحات مجازی هم اوضاع بدتری دارند. این اخبار منفی اجازه نمی دهند که رغبتی برای شروع روزمان داشته باشیم و مغزمان ما را تشویق می کند که برای فرار از این اخبار همان طور در رختخواب بمانیم. بنابراین به جای اینکه سطح انرژی خودمان را با این تکنولوژی ها پایین بیاوریم. می توانیم با گوش دادن به یک موسیقی ملایم، مراقبه ای را انجام داده تا ذهنمان را از افکرا و احساسات منفی رها کنیم . همچنین مراسم شکرگذاری را به جا بیاوریم تا انرژی بیشتری برای فعالیت های روزانه مان از طبیعت دریافت کنیم.

همچنین من سعی می کنم جز برای تنظیم قرارهای کاری در ساعات اولیه روز به سمت تلفن نروم. تلفن زدن برای حفظ روابط اجتماعی ام را به ساعت هایی از روز که تمام فعالیت های مهمم را انجام داده ام اختصاص می دهم. من روی افکار و رفتار خودم کنترل دارم اما روی رفتار و افکار کسی که پشت خط است کنترلی ندارم و نمی دانم که وقتی تلفن می کنم قرار است چه خبری را به من برساند. ممکن است با گفتن یک خبر بد، تمام روزم را خراب کند.

یکی از دوستانم عادت داشت که روزی یک بار، آن هم اول صبح به من تلفن کند و به محض تلفن کردن، آمار فوت شدگان روز بر اثر ویروس کرونا را به من می داد. ما در خانه، هیچ وقت شبکه خبر را روشن نمی کردیم تا این اخبار منفی را نشنویم. اما او هر روز این اخبار را می داد. کاری که کردم این بود که هروقت صبح ها شماره او را می دیدم تلفن را جواب نمی دادم و بعد از پایان کارم که به او زنگ می زدم، به خاطر پر مشغله بودنش در آن ساعت خیلی مختصر و مفید صحبت می کرد.

دوری از تکنولوژی قبل از خواب

سال ها پیش، همیشه قبل از خواب کتاب می خواندم و خیلی راحت به رختخواب می رفتم. اما بعدها با امدن تکنولوژی های مختلف، به جای کتاب خواندن موسیقی گوش می دادیم. خواهرم که عادت داشت یک صفحه از موسیقی خواننده محبوبش را پخش کند و من هم به ناچار چون هم اتاق بودیم، گوش می دادم. اتفاقی که افتاد این بود که کیفیت خوابمان خراب شد و صبح ها اصلا دوست نداشتیم از رختخواب جدا شویم.

یکی از دوستانم مدام از اینکه شب ها خوابش نمی برد، شکایت می کند. از او پرسیدم که :«شب ها قبل از خواب چه می کند؟» و او در جواب گفت:« که برای اینکه چشم هایش گرم بشود با تلفن هوشمندش بازی می کند.» از او خواستم این کار را ترک کند اما او مقاومت کرد و گفت که:« فقط در حد گرم شدن چشم هایم است.» او متوجه نبود. گاهی چندین ساعت با تلفن همراهش بازی می کرد و مغزش دوباره او را تشویق می کرد که بازهم بازی کند تا بتواند مرحله بعدی را هم رد کند. نتیجه این می شد که مغزش دیگر تمایلی به خوابیدن نشان نمی داد و او از بی خوابی شبانه شکایت می کرد.

من هم این دوره را داشته ام. روی حافظه تلفنم یک سریال ریخته بودم و شب ها بعد از خوابیدن دخترم آن را تماشا می کرد. هر قسمت سریال دوساعت طول می کشید. با اینکه خوابم می امد اما کشش سریال به حدی بود که می خواستم تا انتها آن را ببینم. ساعت سه نیمه شب سردرد و بی خوابی به سراغم می آمد و هر کاری می کردم دیگر نمی توانستم بخوابم. نزدیک صبح بود که خوابم می برد. به محض اینکه متوجه شدم چه بلایی بر سر خودم می آورم تماشا کردن آن سریال را متوقف کردم و هنوز بعد از گذشت چند سال ده قسمت آخر آن را ندیده ام.

بنابراین برای اینکه کیفیت خوابتان بالا برود سعی کنید یک ساعت قبل از خواب از نلوزیون و تلفن همراهتان فاصله بگیرید.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.