لیلا علی قلی زاده

حتما قبل از خوابیدن لیست کارهای فردا را یادداشت کنید.(شانزدهمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی برای زندگی بهتر)

حتما قبل از خوابیدن لیست کارهای فردا را یادداشت کنید.

وقتی هر شب قبل از خواب برنامه‌ای را تنظیم می‌کنید، در حال برنامه‌ریزی ذهنتان هستید. ذهنتان برای انجام امور آماده می‌شود و بدون اینکه صبح مقاومتی نشان بدهد، به‌راحتی از خواب بیدار می‌شوید.

در رابطه با برنامه‌ریزی ذهن خواندن  مطلب زیر خالی از لطف نیست.

چند سال پیش در یک برنامه ارتباطی اسم تعدادی از دوستانم را که بعد از دبیرستان هیچ‌گونه ارتباطی با آن‌ها نداشتم روی یک کاغذ نوشتم و به خودم گفتم هر طوری هست آن‌ها را طی این هفته پیدا می‌کنم و با آن‌ها تماس می‌گیرم. از طریق صفحات مجازی سعی کردم که دوستانم را پیدا کنم اما سخت بود تا اینکه دوستی که با او هیچ ارتباطی نداشتم مرا در صفحه مجازی پیدا کرد و طی یک مکالمه کوتاه شماره‌هایمان ردوبدل شد. روز بعد من در گروه دوستان دبیرستان بودم و دوستان موردنظرم را پیدا کردم و با آن‌ها در همان هفته تماس تلفنی داشتم.

برگردیم سر نوشتن لیست کارها، گاهی پیش می‌آمد که این برنامه را انجام نمی‌دادم، روز بعد، از خواب بیدار شدنم بسیار سخت و دشوار بود. از خواب هم که بیدار می‌شدم، حوصله نداشتم لیست امور روزانه را تهیه کنم و خیلی از کارها انجام نمی‌شد؛ اما مدتی هست که این امر، روتین شبانه‌ام شده است. شب قبل از خواب چند باری آن را مرور می‌کنم تا هم چیزی را از قلم نیندازم و همین‌که برنامه به ضمیر ناخودآگاهم سپرده شود و ضمیر ناخودآگاه مرا قبل از زدن زنگ ساعت از خواب بیدار می‌کند.

نداشتن چنین برنامه‌ای باعث می‌شود که هیچ دلیلی برای از خواب بیدار شدن پیدا نکنید. نداشتن هدف و اهداف خرد روزانه انسان را در سکون و غفلت نگه می‌دارد و حرکت و پویایی را از انسان سلب می‌کند.

مهم نیست که چه هدفی برای خودتان در نظر گرفته‌اید تا زمانی که هدفتان را با برنامه‌ریزی به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم نکنید، رسیدن به هدف ممکن نیست. این برنامه‌ریزی‌های شبانه برای انجام کارها، همان کوچک کردن اهداف است.

بیایید با یک مثال درباره کارهای روتینی که اکثر ما انجام می‌دهیم، مسئله را روشن‌تر کنیم.

تمیز کردن خانه نمونه‌ای است که انتخابش کرده‌ام. عمده این مثال را برمی‌گزینم چون خودم از تمیز کردن خانه به‌شدت بیزار بودم؛ اما با این فن کار را برای خود ساده‌تر کردم. در مورد کارهای خانه اگر به‌جای نوشتن کلی تمیز کردن خانه آن را با جزییات روی یک کاغذ بنویسید، ذهنتان مقاومت کمتری نشان می‌دهد و بدون اینکه چیزی را از قلم بیندازید، می‌توانید خانه‌تان را به‌طور کامل تمیز کنید. من دو روز در هفته را به نظافت اختصاص داده‌ام. با همین برنامه‌ریزی، حتی زمانی که کارهای دیگری در اولویت هستند، به‌صورت خودکار اول خانه را تمیز می‌کنم تا آرامش ذهنی داشته باشم و بعد بقیه کارهایم را انجام می‌دهم.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

4 Responses

 1. دقیقا همین طور هست که توضیح دادید
  نوشتن دلیلی میشه برای هدفمند بودن و برنامه داشتن
  و در تکمیل مطالب شما وقتی ما می‌نویسیم طبق اون برنامه عمل میکنیم و طبق پژوهشها مقدار انرژی برای تصمیم گیری و اراده یه مقدار ثابت هست و هر چقدر برای تصمیم گیری در مورد اینکه امروز چه کا هایی انجام بدم صرف بشه
  مقدار انرژی کمتری برای اراده ما باقی میمونه
  پس پیش به سوی نوشتن ….

  1. خیلی ممنون بابت توضیحاتی که دادید. هر چقدر برای تصمیم گیری در مورد اینکه امروز چه کا هایی انجام بدم صرف بشه
   مقدار انرژی کمتری برای اراده ما باقی میمونه

 2. سلام دختر کاغذی . میگم این‌قدر این ایده‌ها رو به علل مختلف بالا و پایین کرده‌ام که یادم نیست تا کجا مطالعه کرده بودم .
  خب من با این ایده‌ات موافقم . حتی می‌توان آن را کمی کامل‌تر کرد و گفت کارهای پیش‌روی‌مان را یادداشت کنیم (تا مثلا کارهای پس‌فردایمان از یادمان نرود) و کارهای فردا را از میانش تفکیک کنیم . ولی خب اونطوری هم شلوغ پلوغ می‌شود . پس بهتره به همین بسنده کرد . راستی ، خوندن ایده‌هایت و مراجعه به سایتت همواره در لیست کارهای فردای من قرار دارد 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.