شانزدهمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی

حتما قبل از خوابیدن لیست کارهای فردا را یادداشت کنید.

وقتی هرشب قبل از خواب برنامه ای را تنظیم می کنید، ذهنتان برای انجام امور آماده می شود و بدون اینکه صبح مقاومتی نشان بدهد، به راحتی از خواب بیدار می شوید.

گاهی پیش می آمد که این برنامه را انجام نمی دادم، روز  بعد ، از خواب بیدار شدنم بسیار سخت و دشوار بود. از خواب هم که بیدار  می شدم، حوصله نداشتم لیست امور روزانه را تهیه کنم و خیلی از کارها انجام نمی شد. اما مدتی هست که این امر، روتین شبانه ام شده است. شب قبل از خواب چندباری آن را مرور می کنم تا هم چیزی را از قلم نیندازم و همین که برنامه به ضمیر نا خودآگاهم سپرده شود و ضمیر ناخوداگاه مرا قبل از زدن زنگ ساعت از خواب بیدار می کند.

نداشتن چنین برنامه ای باعث می شود که هیچ دلیلی برای از خواب بیدار شدن پیدا نکنید. نداشتن هدف و اهداف خرد روزانه انسان را در سکون و غفلت نگه می دارد و حرکت و پویایی را از انسان سلب می کند.

مهم نیست که چه هدفی برای خودتان در نظر گرفته اید تا زمانی که هدفتان را با برنامه ریزی به هدف های کوچکتر تقسیم نکنید، رسیدن به هدف ممکن نیست. این برنامه ریزی های شبانه برای انجام کارها، همان کوچک کردن اهداف است.

بیایید با یک مثال درباره کارهای روتینی که اکثر ما انجام می دهیم، مساله را روشن تر کنیم.

تمیز کردن خانه نمونه ای است که انتخابش کرده ام. عمدا این مثال را بر می گزینم چون خودم از تمیز کردن خانه به شدت بیزار بودم. اما با این تکنیک کار را برای خود ساده تر کردم. در مورد کارهای خانه اگر به جای نوشتن کلی تمیز کردن خانه آن را با جزییات روی یک کاغذ بنویسید، ذهنتان مقاومت کمتری نشان می دهد و بدون اینکه چیزی را از قلم بیندازید، می توانید خانه تان را به طور کامل تمیز کنید. من دو روز در هفته را به نظافت اختصاص داده ام. با همین برنامه ریزی، حتی زمانی که کارهای دیگری در اولویت هستند، به صورت خودکار اول خانه را تمیز می کنم و بعد بقیه کارهایم را انجام می دهم.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.