سیزدهمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی برای زندگی بهتر

هم دانش آموز و هم معلم باشید

وقتی قرار است، مفهومی را تنها برای استفاده شخصی یاد بگیرید، اگر بخشی از مطلب را هم متوجه نشدید، اهمیت چندانی ندارد و خیلی راحت از آن مفهوم رد می شوید. اما اگه قرار باشد همان مطلب را به دیگری انتقال بدهید، باتمام وجود سر کلاس درس حاضر می شوید و هر مفهومی را که به خوبی یاد نگرفته اید، را می پرسید و به حدی آن را بالا و پایین می کنید تا به تمام زیر و بم آن آشنا شوید تا خوب ملکه ذهنتان بشود.

فکر نمی کنم هیچ کسی خوشش بیاید، که شاگردش سوال ساده ای را بپرسد و او بلد نباشد. وقتی درک عمیق صورت نگیرد، این مشکلات به وفور بوجود می آید. باید مطالب را طوری باد بگیرید که اگر قرار باشد آن را به کسی آموزش دهید، چیزی را از قلم نیندازید. شاید شما اصلا دلتان نخواهد که مطلب را به دیگری یاد بدهید. اما باید بدانید که یاد دادن نه تنها چیزی از شما کم نمی کند، بلکه به دانشتان افزوده می کند. سوالی پرسیده می شود، جوابش را نمی دانید و به دنبال جواب، منابع مختلف را بررسی می کنید. درنهایت این شما هستید که سود می کنید.

بنابراین برای اینکه یادگیرنده خوبی باشید، بایستی یاددهنده خوبی هم باشید. مشکل اساسی که ما در امر یادگیری با آن دست و پنجه نرم می کنیم، این است که ما متوجه هستیم که یک جای کارمان می لنگد اما تلاشی برای برطرف کردن آن نکرده ایم. درواقع این طور نیست که هیچ مهارتی را بلد نباشیم و به دنبال یادگیری مهارتی نرفته باشیم، مشکل اصلی این است که آن مهارت را به حدکافی خوب یاد نگرفته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.