لیلا علی قلی زاده

کارهای روزانه ثابت داشته باشید.(ایده هفتاد و ششم از صد و یک ایده توسعه فردی)

کارهای روزانه ثابت داشته باشید.

در بخش‌های پیش گفته بودم که هر شب برنامه‌ای برای روز بعد خودتان بنویسید. در این بخش به شما می‌گویم که بایستی در برنامه‌ای که می‌نویسید، تأمل کنید. شما قطعا یکسری از کارها را به صورت ثابت و روزانه انجام می‌دهید. همه آن ها را در لیستی جداگانه بنویسید. بعد بسته به مهارتی که دوست دارید در آن ارتقا پیدا کنید و متخصص شوید، کارهایی که می‌توانید روزانه انجام دهید تا به رشد و سطح بالاتری در کارتان برسید را یادداشت کنید. از میان آن کارها چند کار را به صورت ثابت در برنامه هر روزتان کنار کارهای قبلی بگنجانید.

بهره‌گیری از قانون ده هزار ساعت گلادول

مالکوم گلادول در کتاب استثنایی‌ها از قانون ده هزار ساعت می‌گوید. گلادول اعتقاد دارد باید ۱۰ هزار ساعت تمرین برای یادگیری مهارت‌های جدید تخصیص بدهید. البته هرچند این قانون گلادول مخالفین و موافقین خودش را دارد اما چیزی که گلادول به درستی درک کرده بود و می خواست با این قانون به بقیه بگوید این است که: «موفق شدن در زمینه‌ای که تاریخچه‌ی بلندبالایی از انسان‌هایی دارد که با تلاش و پشتکار متخصص شده‌اند، نیازمند تلاش خیلی زیاد در سالیان دراز است. شاید دقیقاً ده هزار ساعت طول نکشد، ولی به زمان خیلی زیادی نیاز است».

همچنین داشتن یک معیار و اندازه می‌تواند فرد را برای موفق‌شدن در یک کاری هدف‌مند تر کند.

بنابراین با ثابت در نظر گرفتن یکسری کارها به صورت روزانه و تخصیص یک زمان برای آن‌ها فرصت کافی برای متخصص شدن را به خودتان بدهید.

سال‌های زیادی را در سودای نویسنده شدن ازدست داده بودم. بی آنکه تلاشی برای آن بکنم فقط زمان را از دست داده بودم. بعد از شیوع اپیدمی همه گیر کووید ۱۹ و ترک کارم به دلیل شرایط پیش آمده، تصمیم گرفتم که روی جنبه‌های مختلف زندگی‌ام  بازبینی بهتری انجام دهم و در همین بازبینی‌ها بود که متوجه شدم که باید در دو زمینه متخصص بشوم. دو زمینه‌ای که مدام با کارهای بی‌اهمیت تر به تعویق افتاده بود؛ بنابراین دست به کار شدم و در مدرسه نویسندگی ثبت نام کردم و همان جا بود که متوجه شدم دنیای نویسندگی دنیای بسیار پیچیده‌ای است.

بایستی مهارت اصلی را همان طور که جاش کافمن در کتاب خود با عنوان «چگونه در بیست ساعت همه چیز را یاد بگیرید؟» می‌گوید به بخش های کوچک تر تکه تکه کرد و من با همین تکه تکه کردن مهارت نویسندگی برای خودم لیستی از تمام کارهایی که می توانستم با آن مهارت نویسندگی‌ام را بهبود دهم، نوشتم و در هر بازه زمانی تعدادی از کارها را به عنوان کار ثابت انتخاب می‌کردم و به مدت یک ماه روزی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برایشان وقت صرف می‌کردم. در واقع با بهره گیری از قانون گلادول و راه حل کافمن در مسیر رشد گام بر می‌داشتم.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

2 Responses

    1. کارهای ثابتی که برای خودمون تعریف میکنیم به مرور هویت ما رو شکل میده از روی کارهای ثابت روزانه یک نفر میشه به خصوصیاتش پی برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.