لیلا علی قلی زاده

نحوه ارتباط باشخصیت‌های سمی

نحوه ارتباط باشخصیت‌های سمی

افراد سمی به‌طور حتم باید تحت نظر یک متخصص به اصلاح این ویژگی‌ها بپردازند ولی اغلب اوقات، این افراد از اساس در خود مشکلی نمی‌بینند؛ بنابراین نیازی به تغییر در خود احساس نمی‌کنند.

تلاش یک‌جانبه برای تغییر آن‌ها و بدون خواست خودشان دشوار و شاید غیرممکن است؛ بنابراین حفظ چنین ارتباطی خیلی اثربخش نیست.

آیا فاصله گرفتن از افراد سمی بهترین راه حل است؟

گاهی فاصله گرفتن از این ارتباط یا حذف افراد سمی خود بهترین راه‌حل است ولی در مواردی ما این امکان را نداریم، پس بهتر است در رابطه با آن‌ها مرز خودمان را مشخص کنیم و بتوانیم با مرزبندی، آن انتقال حال منفی را خنثی کنیم و به آن‌ها یادآوری کنیم که تا این نقطه نمی‌توانند جلوتر بروند.

در این مقاله قصد داریم روش‌هایی برای ایجاد مرز میان خودمان و افراد سمی را مطرح کنیم.

منطقی رفتار کنید نه احساسی

در رابطه با این افراد باید به دور از احساسات هیجانی، منطقی رفتار کنید، چون اگر شما هم احساساتتان را درگیر کنید ممکن است رابطه سرانجام خوشی نداشته باشد و اوضاع را وخیم‌تر کند.

برای منطقی برخورد کردن باید احساسات خودمان را بشناسیم و بتوانیم روی آن‌ها کنترل و تسلط داشته باشیم.

فقط بشنوید

می‌توانیم چیزی که می‌گویند را فقط بشنویم و خودمان را از آن جدا کنیم، یعنی اجازه ندهیم که آن‌ها با احساساتشان و رفتارهایشان در ما تأثیر بگذارند و باعث تشویش ما شوند، باید ببینیم چه مقدار رفتار و کلامشان واقعیت و چقدر آن، ویژگی منفی طرف مقابل ماست و از آن عبور کرده و آن فاصله احساسی را حفظ کنیم، به عبارتی بیشتر باید شنونده خنثی باشیم.

حدومرز بگذارید

اگر این شخصیت سمی، شخصی مثل همکار یا یکی از اقوام نزدیک شماست، سعی کنید حدومرز بگذارید و برای این ارتباط، یک‌فاصله مشخصی را تعریف کرده و اجازه ندهید دراین‌ارتباط غرق شوید.

سخن آخر

در ارتباط با افراد سمی و منفی باید  حواسمان باشد و خودآگاهی‌مان را بیشتر کنیم و اجازه ندهیم که دیگران احساساتمان را نشانه بگیرند و روی آن‌ها تأثیر بگذارند.

خودآگاهی ما نسبت به حساسیت هایمان می‌تواند به ما کمک کند که خودمان را از آسیب‌ها حفظ کنیم.

هیچ‌کس نمی‌تواند ما را ناراحت کند مگر اینکه ما به او اجازه دهیم.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.