لیلا علی قلی زاده

معرفی کتاب سالار مگس‌ها

معرفی کتاب سالار مگس‌ها

نام کتاب: سالار مگس‌ها

نویسنده: ویلیام گلدینگ

مترجم: ناهید شهبازی مقدم

عناوین: سالار مگس‌ها، ارباب مگس‌ها، بعل زبوب(انتشارات نیلوفر)

انتشارات: نشر آموت

این اثر در ۵۰ سال اخیر، در لیست کتاب‌هایی قرار گرفت که باید در مدارس و دانشگاه ها خوانده شوند.

ویلیام گلدینگ کیست؟

ویلیام گلدینگ در سال ۱۹۱۱ در کرنوال انگلستان دیده به جهان گشود. در سال ۱۹۳۰ به تحصیل در رشته‌ی علوم طبیعی در کالج براسنوز در آکسفورد پرداخت؛ اما دو سال بعد به رشته ادبیات انگلیسی روی آورد. پس از آکسفورد، مشاغل مختلفی همچون هنر پیشگی، تدریس، قایقرانی، نوازندگی  و در نهایت تدریس فلسفه و انگلیسی در مدرسه سالیسبری را تجربه کرد.

اولین اثرش سالار مگس‌ها، پس از چندین بار رد شدن توسط ناشرین مختلف در سال ۱۹۵۴  به چاپ رسید.

او در سال ۱۹۶۱ تدریس را رها کرد و  به صورت تمام وقت به نویسندگی روی آورد.

جوایز مموریال، بوکر و نوبل را در سال‌های ۱۹۷۹ ،۱۹۸۰ و ۱۹۸۳کسب کرد. نشان شوالیه را هم در سال ۱۹۸۸ از ملکه الیزابت دوم دریافت کرد.

ویلیام گلدینگ

گلدینگ یکی از بزرگ ترین رمان نویسان پس از جنگ است. مردی که از او علاوه بر «سالار مگس‌ها»، کتاب «سقوط آزاد» هم به یادگار مانده است.

آنچه که در داستان سالار مگس‌ها می‌خوانیم

سالار مگس‌ها داستان گروهی پسربچه در رده‌های سنی مختلف است که به خاطر سقوط هواپیما، از جزیره‌ای متروک در اقیانوس آرام بدون بزرگتر و سرپرستی سر درمی‌آورند.

در ابتدا سعی می‌کنند، قوانینی را وضع کنند. یک رئیس برای خودشان انتخاب می‌کنند و وظایفی را میانشان تقسیم می‌کنند. رالف نوجوانی که به نظر می‌رسد، از همه عاقل‌تر است، ریاست قبیله را به عهده می‌گیرد. یک عده عملیات شکار را به عهده می‌گیرند. جک رئیس گروه شکار می‌شود و یک عده مسئولیت روشن کردن آتش برای دیده شدن توسط کشتی‌ها و نجات را بر عهده می‌گیرند.

چیزی که در هر جامعه‌ای، بقای حکومت را تضمین می‌کند، اجرای قوانین و اطاعت بی‌چون و چرا از رئیس قبیله و احترام به آرمان و اهداف جمعی قبیله است. زمانی که فردی در جامعه تصمیم می‌گیرد، به هر دلیل، حاکم را بی‌لیاقت نشان بدهد و ریاست را بر عهده بگیرد، هرج و مرج ایجاد می‌شود. جک شکارچی قابلی که با اولین شکار خود و هیجان ناشی از شکار، سعی می‌کند که ریاست قبیله را به عهده بگیرد، برخی را به سمت خود می‌کشاند و در این بین افرادی هستند که هنوز به رئیس قبیله وفادارند. آتش مهم‌ترین هدف رئیس قبیله است. رئیس جدید تنها به شکار فکر می‌کند.

داستان سالار مگس‌ها تا حدودی به داستان قلعه حیوانات جورج اورول شباهت دارد و همان مفاهیم را برای ساخت یک حکومت بیان می‌کند.

در داستان سالار مگس‌ها به مرور معصومیت کودکانه جای خود را به خشونت و سلطه‌جویی می‌دهد و دوستی و مهربانی از این جمع کودکانه رخت برمی‌بندد. سرانجام هرج و مرج، درگیری و کشمکش‌های بین پسربچه‌ها موجب بروز فاجعه می‌شود.

کتاب «سالار مگس‌ها» روایتگر روند شکل‌گیری رفتارهای غیرانسانی و نیز چگونگی تثبیت و توجیه این رفتارهاست. در کتاب «سالار مگس‌ها» مرز اخلاق و بی اخلاقی به قدری باریک است که خواننده به ناگهان با داستانی مواجه می‌شود که پایانی بر بی‌گناهی و آغازی بر تاریکی قلب انسان است.

ترسی واهی در میان افراد قبیله از موجود ناشناخته‌ای به وجود آمده است. رئیس جدید، به افرادش می‌گوید که ما با پیشکشی از شکارمان به جانور ناشناخته جزیره، امنیت‌ را ایجاد کنیم. در حالی که امنیت از جانب خودشان به خطر می‌افتد. معلوم نیست چنین موجودی وجود داشته باشد؛ اما ایجاد ترس و وحشت می‌تواند بقایای حکومت رئیس جدید را حفظ کند.

در هنگام جشن و پایکوبی، کسی از افراد قبیله کشته می‌شود. همه سعی دارند آن خاطره را از ذهنشان پاک کنند.

فضا از دانسته‌های بر زبان نیامده سنگین بود. سام پیچ و تابی خورد و واژه‌ی ناخوشایند از دهانش بیرون پرید: «.. رقص؟»

خاطره رقصی که هیچ کدام از آن‌ها در آن حضور نداشت، برای هر چهار نفرشان تکان دهنده بود.«ما زود رفتیم.»

مهم‌ترین مدافع رئیس سابق هم کشته‌می‌شود؛ اما خوی وحشی گری و درنده خویی رئیس جدید که از هیچ قانونی جز کشتن پیروی نمی‌کند، آن‌ها را  به این توافق می‌رساند که باید رئیس سابق هم شکار شود. برای بیرون کشاندن او از مخفیگاه، جنگل به آتش کشیده می‌شود و در پایان آتش توسط افسران نیروی دریایی دیده می‌شود.

داستان سالار مگس‌ها، بیانگر یک حقیقت وحشتناک است که اگر قانون نباشد، اگر هرکسی فقط و فقط برای ارضای امیال خود تلاش کند، جامعه در حد وحشی‌گری و حیوانیت نزول پیدا می‌کند.

ویژگی بارز این داستان، استفاده از نمادهای سمبلیکی مثل، صدف، آتش و عینک است؛ همچنین شامل توصیف‌های زیبا، مبهم و رازآلودی است که فضای ترس و وحشت را در دل داستان پدید می‌آورد. چند فصل پایانی داستان، طوری شما را میخکوب می‌کند که دیگر یارای کنار گذاشتن کتاب را نخواهید داشت.

تکه‌هایی زیبایی از متن داستان

آن‌ها بی‌شمار، سیاه و سبز و الوان بودند و پیش روی سیمون سالار مگس‌ها بر سرچوبدستی آویزان بود و نیشخند می‌زد. سرانجام سیمون تسلیم شد و به او نگاه کرد و چشم‌های تار، دندان‎‌‌های سفید و خون را دید و نگاهش از شناختی گریز ناپذیر و دیرپا خیره ماند.

در محاصره‌ی موجودات کنجکاو و باهوش بدن بی‌جان سیمون اندامی نقره فام در زیر صور فلکی پابرجا، به نرمی به سمت دریای آزاد حرکت می‌کرد.

فضا از دانسته‌های بر زبان نیامده سنگین بود. سام پیچ و تابی خورد و واژه‌ی ناخوشایند از دهانش بیرون پرید: «.. رقص؟»

خاطره رقصی که هیچ کدام از آن‌ها در آن حضور نداشت، برای هر چهار نفرشان تکان دهنده بود.«ما زود رفتیم.»

در سکوتی که حکمفرما شد، هر کدام از آن‌ها از به کار انداختن حافظه‌ی شخصی خود طفره می‌رفت.

او صدای برخورد آن‌ها را به بوته‌ها می‌شنید و سمت چپ غرش روشن و داغ آتش بود. او زخم‌ها، گرسنگی و تشنگی‌اش را فراموش کرده بود و از ترسی نا امیدانه روی پاهایش پرواز می‌کرد و از درون جنگل به ساحل باز هجوم می‌برد.

در زیر دود سیاه و در مقابل لاشه‌ی جزیره‌ای در حال سوختن، صدایش بلند شد و پسرهای کوچک دیگر که احساسات او به آن‌ها هم سرایت کرده بود، لرزیدند و بغض کردند. در میان آن‌ها، با تن و بینی کثیف و موهای به هم چسبیده، رالف برای پایان معصومیت، قلب تاریک ادمی و سقوط دوستی واقعی و دانا که پیگی نام داشت، گریست.

داستان سالار مگس‌ها پر است از این قبیل توصیفات زیبا و میخکوب کننده‌ و مفهومی دردناک که باعث می‌شود که به یکی از کتاب‌های محبوبم تبدیل شود.

این کتاب را علاوه بر نسخه چاپی می‌توانید به صورت الکترونیکی از طاقچه دریافت کنید.

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

لیلا علی قلی زاده

5 Responses

 1. لیلا بذاز همین اول بهت بکم تا یادم نرفته.
  دختر تو توی نوشتن معرفی کتاب واقعن خیلی توانمندی.
  من خیلی دوست دارم معرفی کتابای تو رو.
  اصلن دور و بر من پر شده از بهترین ‌ها. تو، زهرالی مخصوصن با شعر و مقاله‌نویسی‌های فوق‌العادش، زهرا (یولداش جونِ من) هم که آدمو دیوونه می‌کنه با نوشتن‌های معرکش.
  خیلی خوشم اومد از این پست.
  زیر یه دیقه خوندمش مثل قدیما و این منو خیلی خوشحال کرد.
  راستی میگما نویسنده‌هم مثل من معلوم نبوده با خودش چند چنده. خیلی شبیه منه. زیست شناسی‌هم که خونده، انصراف هم که داده. آخر سرم نویسنده شده. میگما. منم برم یه کتاب بنویسم اسمشم بذارم سالار کرکس ها؟

  1. صبا جان یه کتاب دارم میخونم به اسم وسعت یا عمق. توی این کتاب نوشته برخلاف باور عموم که تمرکز روی یک کار میتونه ادم رو متخصص کنه، اشراف داشتن به حوزه های گوناگون برای ادم بهتره. چرا ؟ چون افراد بیشترین خلاقیتی که دران رو زمانی بروز میدن که تازه وارد یک رشته شدن. ذهن باید سرگرمی هم داشته باشه وگرنه خسته میشه و نمیتونه اون کارایی لازم رو داشته باشه. آقای گلدینگ به خاطر تجاربی که داشته، فضای داستان رو خیلی خوب در اورده وگرنه کسی که تجربه کمی داره برای اولین اثرش میتونه همچین شاهکاری خلق کنه؟
   در مورد تعریفی هم که ازم کردی خیلی خیلی ممنونم. این اشتیاق تو به کتاب هایی که معرفی میکنم، علاقه من رو به کتاب خوندنم بیشتر میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.