لیلا علی قلی زاده

خودشناسی و پیدا کردن هدف برای ادامه زندگی

خودشناسی و پیدا کردن هدف برای ادامه زندگی

خودشناسی و پیدا کردن هدف برای زندگی

امروز مطلبی راجع به طول عمر می‌خواندم که توجه مرا به خود جلب کرده بود. در آن مطلب نوشته شده بود که اگر انسان در زندگی هدفی داشته باشد، تمایل بیشتری به ادامه حیات دارد. در نتیجه هر روز با انگیزه رسیدن به هدف، از بستر برمی‌خیزد.

ویکتور فرانکل سال‌های اسارتش در اردوگاه‌های کار اجباری نازی رو تنها با هدف نوشتن دوباره کتابی که از او گرفته بودند، دوام آورد. او در کتاب انسان در جستجوی معنا به اهمیت داشتن هدف برای بقا می‌پردازد.

ارتباط خودشناسی با داشتن هدف چیست؟

یکی از اهداف خودشناسی پیدا کردن هدف درست و چرایی زندگی است. سارتر می‌گه قرار نیست که ما  هدفی رو خلق کنیم. اون هدف وجود داره و ما باید فقط کشفش کنیم.

 چرا باید هدف خودمان را داشته باشیم؟

متأسفانه در جوامع امروز انسان‌ها به دنبال هدف شخصی خود از زندگی نیستند و به نوعی هدفشان توسط جامعه به آن‌ها دیکته می‌شود. وقتی هدف برای خودتان نباشد بعد از مدتی از رسیدن به آن دلسرد می‌شوید. در جامعه مصرف‌گرا داشتن خانه و ماشین لوکس و زندگی در رفاه کامل هدفی است که جامعه برای رسیدن به اهداف خود به افراد تحمیل کرده است. هدف بایستی باعث رضایت و شادی هر فرد شود؛ اما اهدافی این چنینی نه تنها باعث شادی و رضایت از زندگی نمی‌شوند، بلکه استرس و اضطراب را برای افراد به ارمغان می‌آورند. انسانی که در پی اهدافی است که به خودش تعلق ندارد بعد از مدتی دچار یأس و نا امیدی شده  و ممکن است دست به خودکشی بزند.

«هدف از زندگی، شاید یک جفت چکمه و گربه‌ها باشند.»            “کریس گیل بو”

جواب کریس شاید کمی عجیب باشد؛ اما دلیلی ندارد، در زندگی از همان رویه‌ای پیروی کنید که دیگران پیروی می‌کنند. لزومی ندارد اهدافی مثل دیگران داشته باشید. همان طور که دالایی لاما می‌‎گوید که تنها هدف زندگی شاد بودن است. اگه با یک جفت چکمه و گربه‌ها هم شاد باشید، این هدف شما است و می‌تواند دلیلی برای ادامه حیات شما باشد؛ بنابراین با شناخت خودتان بایستی هدف خاص خودتان را پیدا کنید. در اینجا اهمیت خودشناسی مطرح می‌شود.

اهمیت خودشناسی در پیدا کردن هدف شخصی

امام علی در اهمیت خودشناسی گفته است که با ارزش‌ترین دانش‌ها شناخت انسان نسبت به خودش است. این شناخت باعث می‌شود که  انسان هدف و رسالت خودش را پیدا کند و در جهت رسیدن به آن هدف تلاش و کوشش کند. با شناخت خود  و ارزش‌هایی که ناشی از جهان بینی ما است، می‌توانیم به هدف درستی در زندگی دست پیدا کنیم.

انسان‌ها با شناخت دقیق خود می‌توانند در هر برهه از زمان هدف شخصی خودشان را بیابند. هدفی که خاص آن‌ها باشد. وقتی انسان شناخت درستی از خودش نداشته باشد، هدفی که پیدا می‌کند، هدف خودش نیست و با کوچکترین تلاطمی، راه و هدفش را گم می‌کند و به پوچی می‌رسد.

راز طول عمر و داشتن هدف

انسان برای ادامه حیات نیاز به هدف دارد. یأس و نا امیدی زمانی اتفاق می‌افتد که زندگی بی‌هدفی داشته باشیم و اگر بی‌هدفی در زندگی ادامه پیدا کند، انسان دیگر هیچ دلیلی برای حیات نخواهد داشت.

هنگامی كه امید می‌میرد، هنگامی كه می‌بینی كمترین امكان امیدوار بودن را از دست داده‌ای، فضای خالی را با رؤیا، اندیشه‌های كوچكِ بچگانه و داستان‌ها پر می‌كنی تا بتوانی به زندگی ادامه بدهی.                                                                    “ژان پل سارتر”

گاهی ما متوجه نیستیم که بسیاری از بیمار‌ی‌ها صرف داشتن هدف می‌توانند درمان شوند. مادری که تنها به خاطر فرزندش با بیماری‌اش مبارزه می‌کند، با گرفتن فرزند از او ، خیلی زود تسلیم مرگ می‌شود. در مقابل بسیاری از افراد سالم هم اگر هدفشان را از آن‌ها بگیرید، ممکن است دیگر انگیزه‌ای برای ادامه حیات نداشته باشند.

دهکده‌ای به نام اوکیناوا در ژاپن وجود دارد که مردم آن طول عمر بالایی دارند. طی تحقیقاتی که روی مردم  این منطقه انجام شد، یکی از دلایل عمر بالای آن‌ها داشتن، هدف و کار بوده است. آن‌ها با داشتن کار دائمی که به آن علاقه داشتند، همیشه یک نوع رضایت از خودشان داشتند و این رضایت و شادی، انگیزه‌ای برای ادامه زندگی آن‌ها بود.

مردم این منطقه تحت تأثیر رسانه‌ها نبودند که هدفشان را رسانه‌ها برایشان تعیین کرده باشند، آن‌ها در محیطی به دور از رسانه‌ها زندگی می‌کردند و هر روز صبح زود به امید آباد کردن مزارعشان از خواب برمی‌خواستند و از این کار لذت فراوانی می‌بردند.

سخن آخر

با داشتن هدف در زندگی به زندگی‌تان معنا بدهید. هدفی داشته باشید که خاص خودتان باشد و به زندگی شما ارزش بدهد. با شناخت بیشتر خودتان، هدف خاص خودتان را بیابید.

 

لیلا علی قلی زاده

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.