در گذشته نمانید(پنجاه و چهارمین ایده از صد و یک ایده توسعه فردی)

در گذشته نمانید.

اگر در گذشته اتفاقی افتاده باشد که تأثیر آن را تا حالا احساس می‌کنید با فکر کردن به گذشته و بررسی اینکه چرا این‌طور شد چیزی درست نمی‌شود فقط لحظه حال شما از بین می‌رود. اتفاقی که در گذشته افتاده است مثل یک درس است. از آن درس گرفته و آن را رها کنید. فکر کردن به گذشته و تداعی اتفاق‌های گذشته در ذهن، روحتان را زخمی می‌کند و از شما انسانی افسرده و رنجور می‌سازد.

همه ما در گذشته اشتباهاتی داشته‌ایم؛ گاهی بابت اشتباهاتمان به حدی افسوس می‌خوریم که حال و آینده‌مان را هم به‌راحتی از دست می‌دهیم.

در خلال نوشتن سطرهای این کتاب اتفاق غیرمنتظره‌ای برایم افتاد. روز اول در شوک حادثه بودم. روز دوم بابت رخداد آن حادثه، ناراحت و روز سوم شروع به سرزنش خودم کرده بودم و مرتب گذشته را بررسی می‌کردم و دلم می‌خواست به گذشته برمی‌گشتم و تدابیر امنیتی بیشتری به خرج می‌دادم تا این اتفاق نیفتد.

ماشین زمان یک افسانه است

برگشتن به گذشته فقط یک آرزو بود و امکان بازگشت من به گذشته وجود نداشت؛ اما من به‌شدت رنجور شده بودم و هر اظهارنظری درباره مسئله این فکر را که من مقصرم در سر تشدید می‌کرد و باعث می‌شد روحیه‌ام از قبل خراب‌تر شود. روز چهارم وقتی از خواب بیدار شدم قادر به انجام هیچ کاری نبودم. به لیست کارهایم نگاه کردم و دوباره به رختخواب برگشتم. فردی که عادت داشت با انرژی صبح زود بیدار شود و طبق برنامه کارهایش را انجام دهد با ماندن در گذشته خودش را به افسردگی کشانده بود؛ اما خوشبختانه با ارتباط با ضمیر ناخودآگاهم توانستم از باتلاق گذشته نجات پیدا کنم. تمام اتفاق‌هایی که درگذشته‌های دور برای اقوامم افتاده بود در خوابی نیم روزی مثل نوار ویدیویی از جلوی چشمم گذشت؛ و پرده دوم از آن اتفاقات، تبعات در گذشته ماندن بود که به حال رسیده بود و باعث بروز نزاع و قهر و دوری از یکدیگر بود. از خواب که بیدار شدم تصمیم گرفتم، به‌جای اینکه به دنبال راه‌حلی در گذشته باشم، به این فکر کنم که چطور می‌توانم بعدازاین از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنم.

البته خوب می‌دانم که این مسئله در تئوری راحت است که بخواهید از گذشته رها شوید. در عمل کار شاقی است. برای این‌که بتوانید از این مسئله رها شوید باید به لحظه حال فکر کنید و اینکه چه چیزهایی دارید که برایتان با ارزش هستند و برای داشته‌هایتان شکر گذاری کنید. اگر به‌جای آن اتفاق، اتفاق دیگری برای رابطه‌ها و عزیزانتان می‌افتاد چه حسی داشتید؟

به‌طور یقین کسی به دنبال جایگزینی اتفاق دیگری نیست و فکر کردن به این مسئله باعث می‌شود که خدا را شکر کند و تا حدودی دست از سر گذشته بردارد و این تمرین باید دائم تکرار شود تا بتوانیم از گذشته رها شویم.

بسیاری از افراد با زیرورو کردن گذشته قدرت عمل از خودشان در لحظه حال را می‌گیرند و با این کار آینده‌شان را هم تباه می‌کنند. گذشته برگشت‌پذیر نیست. با فکر کردن به گذشته لحظه حال را هم از دست می‌دهید.

 

نوشته شده توسط لیلا علی قلی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.